گلدان

مقدمه:

گلهای زینتی که امروزه در منازل و آپارتمان های همه ما وجود دارد، جهت نگهداری به یک مکان که ریشه‌های آن بتواند به راحتی در آن رشد کند، نیاز دارد. گلدان ها بهترین وسیله جهت حفظ و رشد این محصولات زیبا و دوست داشتنی مورد استفاده قرار می گیرند.

امروزه در بازار انواع گلدان، با طرح ها و جنس های متفاوتی وجود دارد. جهت رشد و سلامتی گیاهان خود باید به اندازه و نوع گلدان توجه نمایید. به ویژه درباره کاکتوسها که رشد آنها به میزان خیلی زیادی به گلدان بستگی دارد.

در انتخاب گلدان باید به مقدار آبیاری گیاه نیز توجه کنید و سعی نمایید مناسب ترین نوع گلدان را برای گیاه خود برگزینید.

انواع گلدان

یکی از متداول ترین مشکلاتی که اکثر مردم در هنگام خرید گلدان با آن مواجهند، اندازه ی ریشه و خود گیاه است. حتی ممکن است اشخاصی که در رابطه با پرورش گیاهان کار می کنند نیز، گاهی اوقات گیج شوند.

 دلیل این کارنیز گوناگونی زیادی است که در طراحی و ساخت گلدان ها به کار برده می شود. بعضی از گلدان ها بیشتر برای تزیین مورد استفاده قرار می‌گیرندتا نگهداری و کاشت گیاه.

اندازه گلدان

در واقع  شکل و اندازه ی گلدان تعیین می‌کند که هر گلدان با کاشت و نگهداری  کدام گیاه  مناسب است. اندازه ی گلدان باید به شکلی باشد که قابلیت در بر گرفتن حجم مناسبی از خاک را داشته باشد،در حالی که بتواند ریشه و رطوبت مورد نیاز آن را نیز در خود جای بدهد. 

در بعضی از مواقع احتمال دارد، یک گلدان به شکل استوانه ای و بلند موجود باشد و از لحاظ حجم داخلی مقدار مناسبی از خاک در آن جای گیرد؛ اما به خاطر محدود بودن سطح آن، گیاه نمی تواند به آن تکیه کند بنابراین واژگون شده و آسیب می بیند.

در نتیجه در خرید گلدان به گیاه مورد نظر و طرح گلدان توجه نمایید تا بتوانید از گیاه خود به خوبی مراقبت نموده و به رشد آن کمک نمایید.

گلدان های حصیری

گلدان های حصیری، بیشتر در دکوراسیون های مدرن و سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این محصول از جمله؛ بهترین ابزاری است که جهت نگهداری انواع گیاهان ساختمانی و آپارتمانی به کار برده می شود ،علاوه بر آن زیبایی قابل ملاحظه‌ای را به منزل شما ارائه خواهد داد. در واقع جاگلدانی های حصیری، دارای طراحی ها و اشکال بسیار فوق العاده ای هستند به همین خاطر می توانید به تنهایی و بدون گیاه نیز از این گلدان ها جهت تزیینات منزل استفاده نمایید.

با توجه به حصیر هایی که در اطراف و کنار گلدان های حصیری وجود دارد، این محصول در مقابل ضربه، لب پر شدن و آسیب دیدگی مقاوم تر و مستحکم تر می باشد.

یکی دیگر از مزیت های این محصول، این است که حصیر های موجود در آن به هیچ عنوان حساسیت زا نمی باشد و به دلیل طبیعی بودن دارای استحکام و دوام بالایی است، علاوه بر آن برای نگهداری انواع گل می توان این محصول را مورد استفاده قرار داد.

اکثر گلدان های حصیری به وسیله برگ درخت نخل وحشی و به واسطه هنرمندان جنوب ایران طراحی شده و بافته می شوند.

گلدان‌های سفالی

گلدان های سفالی، گلدان هایی هستند که از گذشته و به صورت سنتی موجود بوده‌اند و هم اکنون نیز به کار برده می شوند.

در واقع وجود منافع گوناگون در محفظه‌ ی گلدان های سفالی باعث می شود که بعد از آبیاری به گیاه، آب درون گلدان بلافاصله خشک شود. بنابراین یک سری لکه های سفید رنگی بر روی این گلدان ها دیده می شود که همه ما آن را دیده ایم این لکه ها به خاطر تبخیر آب و باقی ماندن املاح آن، بر روی سطح گلدان به وجود می آید.

 بنابراین برای گلها و گیاهانی که تحمل آب شور را دارند توصیه نمی شود و مناسب نمی باشد.

گیاهانی برای این نوع گلدانها مناسب هستند که به رطوبت و نم زیاد نیازی ندارند. مثل انواع کاکتوس ها.

در صورتی که تعدادی گلدان سفالی دارید، می توانید بیرون و داخل آنها را به وسیله ی رنگ های اکرولیک رنگ آمیزی نمایید،البته استفاده از رنگ‌های روغنی نیز توصیه می شود.

 در نهایت شما می توانید انواع گل ها را در این گلدان های عایق بندی شده نگهداری کنید.

گلدان های سفالی، به دلیل سنگین بودن امکان شکستن آن در زمان انتقال و جابجایی وجود دارد. اما در رابطه با گیاهانی که شاخ و برگ زیاد دارند و سنگین می‌شوند، استفاده از گلدان های سفالی توصیه می شود.

در صورتی که می خواهید مجددا از گلدانهای سفالی استفاده نمایید باید حول و حوش نیم ساعت این محصول را در آب بگذارید و لکه های سفید و مانده روی آن را بشویید سپس سم زدایی نموده به وسیله سم قارچ و حشرات آن را ضدعفونی کنید در نهایت جهت رشد و نگهداری گیاه جدید از آن استفاده کنید

گلدان‌های پلاستیکی

یکی دیگر از رایج ترین گلدان هایی که در حال حاضر به صورت گسترده‌ای تولید می‌شود و به مصرف متقاضیان می رسد، گلدانهای پلاستیکی است.

این محصولات دارای وزن بسیار کم هستند و در اندازه‌های گوناگونی تولید می شوند، بعضی از گلدان های پلاستیکی از لحاظ ظاهری با گلدانهای سفالی و یا سرامیکی تشابه زیادی دارد.

گلدانهای پلاستیکی به آسانی جابجا می شوند، علاوه بر آن قابلیت این را دارند که چندین بار مورد استفاده قرار گیرند. این محصولات در مقایسه با سایر گلدان ها دارای قیمت کمتری است.

قیمت گلدان

توجه داشته باشید که عوامل گوناگونی در قیمت انواع گلدان تاثیر می گذارد به طور مثال قیمت گلدان سفالی با قیمت گلدان حصیری با یکدیگر متفاوت است.

یعنی مهمترین و بارزترین عامل تاثیر گذار بر قیمت گلدان جنس آن است علاوه بر آن شکل و اندازه این محصول نیز بر قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود. در واقع گلدان های گوناگون قیمت های متفاوتی دارند.

سخن پایانی :

جهت نگهداری،حفاظت، کاشت و رشد گیاهان خود، از گلدان های با کیفیت استفاده نمایید. یعنی در هنگام خرید گلدان توجه داشته باشید که قصد دارید چه گیاهی را در آن پرورش دهید؛ پس با توجه به ریشه و ساقه و برگ گیاه گلدانی را انتخاب نمایید که خیلی کوچک و خیلی بزرگ نباشد. البته در اینجا باید جنس و شکل گلدان را نیز مدنظر قرار داد؛ چراکه در صورت کوچک بودن و یا بزرگ بودن عواقب منفی در رشد گیاه تان در پی خواهد داشت.

تجهیزات باغ